Pripomočki za peko so bistvenega pomena, če se želimo lotiti ali začeti peči doma. Poskušali vam bomo predstaviti nekaj osnovnih pripomočkov za peko, brez katerih ne gre. Vsi spodaj omenjeni pripomočki za peko so zlahka dobavljivi v eni izmed spletnih trgovin (npr. spletna trgovina za slaščičarje in gostince).
Vsak, ki se loti peči potrebuje neka osnovna orodja. Sčasoma teh izdelkov sploh ne štejemo več, ampak se pripomočki za peko “čudežno” pojavijo na skoraj vsakem listku za trgovino. Sčasoma ugotovimo katere znamke ali oblike pekovskih pripomočkov imamo raje, katere se prej obrabijo in katere se (pre)hitro uničijo. Tekom vašega pekovskega življenja boste gotovo nabavili pripomočkov za več kot samo eno kuhinjo.
In prav je tako! Brez izkušenj namreč nihče izmed slaščičarjev ne bi vedel, kateri pripomočki za peko so top in kateri ne. Obstaja pa spisek pripomočkov, s katerimi lahko začrtamo linijo, brez katerih ne gre v kuhinji – pa če govorimo o profesionalni ali o amaterski.
V omenjenem zapisu ne bomo predstavljali pečice ali štedilnika ampak samo majhne elektronske in ostale pripomočke, ki so res nepogrešljivi za peko.
Električni oziroma elektronski pripomočki za peko
1. ROBOTSKI MEŠALEC
Navadno ni skupine na Facebooku, ki je namenjena slaščičarjem in slaščičarkam, kjer se vsaj 1 krat na teden ne bi pojavilo vprašanje o nasvetu za kuhinjskega robota. Pri izbiri kuhinjskega robota se držite nekaj spodnjih navodil:
- izberite 5-stopenjski mešalnik, pri katerem lahko izbirate stopnje hitrosti za različne količine,
- izberite težji mešalnik, pri tem bo manjša verjetnost, da se bo prekucnil,
- izberite samostoječi mešalnik, sa boste tako lahko med mešanjem, pripravljali kaj drugega,
- volumen posode med 6 in 8 litri bi za domače potrebe ravno tako zadostoval.
Prav tako vam izbira priznane znamke (npr. Phillips, KitchenAid in podobnih) olajša iskanje morebitnih rezervnih delov. Vsekakor vam bo robotski mešalnik bil odlična pomoč med vašimi obstoječimi pripomočki za peko.
Robotski mešalec bo vaš najboljši pripomoček pri izdelavi kruha, kreme ali vanilijeve kreme za polnjenje šamrolic.
2. DIGITALNA TEHTNICA
Navadno so vsi recepti podani v gramih in mililitrih. Najhitreje jih odmerite tako, da jih zvagate.
Gram je vedno gram. Recepti s skodelico enega in skodelico drugega niso natančni – zato tudi rezultat peke navadno ni takšen, kot bi si ga želeli. Načeloma velja, da je tudi npr. recept za profesionalni sladoled, vedno natančen in poda sladkorje, smetano in npr. sadje do grama natančno.
Natančnost pa lahko zagotovite samo tako, da imate natančno tehtnico. Bolj kot je natančna digitalna tehtnica, bolj se boste približali rezultatu peciva ali sladoleda, ki ga izdelujete. Tu velja omeniti, da npr. pri izdelavi makronov že vlažnost prostora, v katerem jih izdelujemo, lahko pomeni razliko med odličnim ali klavrnim poizkusom peke.
Navadne kuhinjske tehtnice za delovanje potrebujejo baterije, profesionalne pa načeloma omogočajo tudi priklop na elektriko. Vsekakor pa je dobro vedeti vsaj okvirne količine, ki jih boste tehtali. Namreč, digitalne tehtnice so navadno omejene z maksimalno težo, katero še lahko stehtate.
Bistvena dva podatka, ki sta pri nakupu digitalne tehtnice pomembna sta torej:
- natančnost, ki je navadno izražena z npr. +/- g
- maksimalna obremenitev, ki je navadno izražena z npr. max 5000g
3. ELEKTRIČNI MIKSER, PALIČNI
Kdo ne uporablja električnega mikserja za pripravo palačink? Z mikserjem in metlicami lahko še vedno razžvrkljate jajce oziroma zmešate mešanico, ki jo potrebujete.
In kateri mikser boste uporabljali, če vam robot že mesi testo?
Odgovor se glasi – palični mikser!
Palični mikser ima namreč eno zelo pomembno stvar, katere (osnovni) robotski mešalnik nima – to je nastavek za sekljanje. S takšnim nastavkom boste lahko izredno hitro pripravili sadni pire, poleg tega pa boste lahko nasekljali oziroma v kašo ali prah spremenili tudi ostale zelenjavna, mesna ali kakšna druga živila.
Navadno ima palični mikser tudi metlice za mešanje in zavite palice s pomočjo katerih lahko tudi zgnetete manjše količine testa.
Vsekakor vam priporočamo, da si med svojimi pripomočki za peko omislite tudi električni mikser. Lahko celo pred samim robotom! Na ta način boste najprej videli, ali se vam nakup robotskega mešalnika splača. Vsekakor pa ne čakajte, da vam električni mikser pregori! 🙂
Ostali nepogrešljivi pripomočki za peko
4. KUHINJSKI VALJAR
V kuhinji ne sme manjkati valjar! Klasični valjar ima svoje stalno mesto med pripomočki za peko. Naj bo lesen ali plastičen, z distančniki ali brez – prišel vam bo prav pri valjanju testa za pite ali pice, z njim boste enakomerno razvaljali krhko testo za piškote. Uporabite ga lahko tudi za raztegovanje tičine mase na netopnem sladkorju …
Še bi lahko naštevali, na koliko načinov vse lahko uporabite valjarje … A predsatavili vam bomo raje noviteto.
Valjarji z reliefom so zadnji hit.
Enako jih lahko uporabljate za odtisk reliefov na testo za piškote, vendar še bolj vam bodo prišli prav pri oblikovanju sladkorne mase za reliefne “tepihe”, s katerimi boste “oblekli” torto! Nekateri sicer prisegajo na reliefne valjarje iz lesa, vendar so nam ljubši tisti iz umetnih materialov!
Zakaj!
Preprosto pranje in lažje vzdrževanje bo poskrbelo, da boto ti pripomočki za peko vedno enaki. Npr. pri lesenih izdelkih se rado zgodi, da pri prekomernem močenju ali sušenju les poči ali celo odpade. To pa največkrat pomeni, da morate tak valjar zavreči. To pa je velika škoda!
5. MALA VOJSKA ŠPATUL IN METLIC
Špatule in metlice – pripomočka, brez katerih je kuha praktično nemogoča!
Že res, da imate (ali pa še boste imeli) robotski ali ročni mikser, vendar so npr. metlice nepogrešljive pri mehkem vmešavanju čokolade v stepeno smetano. Vsak mus namreč mora biti vmešan čimbolj nežno, da se začnejo tvoriti prostorčki napolnjeni z zrakom, ki dodajo tisti prefinjen in puhast okus.
Takšne metlice so lahko kovinske, na več žic, lahko pa tudi izdelane iz umetnih mas.
Špatule pa so navadno (vsaj) dveh vrst – trde in mehke, ter tiste brez ročaja in one s podolgovatim ročajem.
Aja, potem so tu še kovinske – ravne in kotne …
No, da ne bomo dolgovezili, recimo le tako!
Dolge, mehke špatule nam pridejo prav pri postrganju celotne mase iz posode v kateri smo nekaj delali. Tiste kratke in trde pa nam služijo npr. za razsekovanje testa npr. za buhtlje, ali pa npr. oblikovanje končne oblike sladoleda. Takšni pripomočki za peko se uporabljajo tudi pri razsekovanju njokov (aja, če ste za barvne različice njokov, potem si morate pogledati naravna barvila za živila – blog zapis z videi o tem, na koliko različnih načinov jih lahko uporabljate!)
Kovinske špatule (ravne ali kotne) pa so nam v veliko pomoč pri obmazovanju tort. Namreč, gladko površino torte pri t.i. “naked cakes” lahko brez težave izdelamo z acetatno folijo. Če pa želčimo torto obmazati po obodu in vrhu s kremo ali ganašem moramo uporabiti kovinsko špatulo oziroma gladilko.
Vsekakor pa večina slaščičarjev meni, da metlic za stepanje in špatul ni nikoli dovolj. Navadno pa to ugotovijo takrat, ko so vse že umazane in v lijaku!
6. POSODE – MEŠALNE IN MERILNE
Dostikrat bomo med pripomočki za peko našli tudi najrazličnejše posode – od velikih ki nam pridejo prav pri mesenjun testa, do malih, s katerimi bomo s pomočjo tehtnice lažje odmerjali posamezne količine.
Pri posodah, pa naj gre za posode iz polikarbonata ali nerjavečega jekla, je dobro le to, da so zaobljene.
Zakaj?
Zaobljene posode so idealne za uporabo z električnim mikserjem, saj metlice dosežejo dno. Iz istega namena so odlične tudi za mesenje testa. Poleg tega pa, če v njih pripravljamo npr. omako ali sadni preliv, jih lahko z mehko silikonsko špatulo brez težav izpraznimo.
7. SILIKONSKA PODLOGA
Silikonske podloge se drži ime, da spada v skupino nepogrešljivih pripomočkov za peko. Saj ne, da je peki papir zanič, vendar, zakaj ne bi uporabljali preverjenega izdelka za večkratno uporabo? Silikonske podloge so namreč pripomočki za peko, ki jih lahko uporabljamo vedno znova in znova.
Uporabljate jo lahko za meso, zelenjavo, slaščice! Nelepljiva površina je npr idealna tudi za razvaljanje in odtisovanje piškotov z izrezovalniki. Podloga se kot odlična izkaže tudi pri razvaljanju testa, pa naj gre za testo za cimetove polžke, testo za pito ali pico – sploh ni pomembno!
8. SILIKONSKI PEKAČI
Če so silikonske podloge odlične zaradi svoje večkratne uporabnosti, lahko to multifunkcionalnost razvijamo še naprej! Med vašimi pripomočki za peko si boste zagotovo zaželeli imeti tudi silikonske pekače oziroma kalupe. Ti, iz tekočega silikona izdelani, modeli so odlični v pripravi sladic ali peciva, ki si je enako kot jajce jajcu.
Posamezne vdolbinice so namreč izdelane z vsemi detajli, ki so npr. vidni na spodnji sliki.
Prav tako so silikonski modeli odporni na visoke temperature, elastičnost pa ohranjajo tudi pod lediščem.
Idealni so npr. za pripravo “obrnjenih” sladic – to pomeni, da gosta presenetimo z videzom sladice, ki je navadno značilna za neko drugo pecivo. Spodaj je npr. slika silikonskega modela za mini potico, v katerem bi teoretično lahko izdelali tudi hladno jogurtovo strjenko. To bi okrasili s pomočjo prej omenjenega rjavega velvet spreja.
Predstavljajte si presenečenje, ko bi gost prejel sladico, za katero bi mislil, da je mini marmorni kolač, v bistvu pa bi to bila hladna strjenka, prekrita z rjavo jedilno barvo in sladkorjem v prahu! Silikonski modeli so kot pripomočki za peko tudi nepogrešljivi na vsakoletnih svetovnih prvenstvih!
9. MREŽA ZA OBLIVANJE
Naj že takoj na začetku povemo, da je mrežo za oblivanje dobro uporabljati s pladnjem – torej pladenj spodaj, mreža zgoraj.
Nič ne bo narobe, če je mreća malce večja od pladnja, saj jo na ta način lahko lažje prenašamo. Pladenj pod njo pa je namenjen lovljenju npr. svetlečega preliva za torte ali pa npr. obliva za sladoledne lučke (tukaj so odlični nasveti, kako lahko izdelate čokoladni preliv ki se strdi).
Prav tako pa mrežo za oblivanje lahko uporabljate za pršenje sladic, tort ali monoporcij z velvet sprejem. Velvet spreji so spreji z jedilno barvo, ki na pecivu naredijo žametni izgled. Tudi ta pršila so več kot odlični pripomočki za peko, saj odražajo vašo vsestranskost in to, da vedno sledite novim slaščičarskim trendom.
Seveda pa lahko mreže za oblivanje uporabite tudi kot mreže, kjer se bodo vaša peciva, kruh, piškoti, potice ali ostale pečene zadeve ohladile. S pomočjo mreže se boste namreč izognili vlažnim ali “namočenim” predelom kruha, če ga boste npr. položili direktno na pult.
10. BRENER ZA FLAMBIRANJE
Ste že kdaj flambirali? Brener za flambiranje je nepogrešljivo orodje vsakega modernega slaščičarja in ima med pripomočki za peko svoj poseben status. Uporablja se ga namreč za izdelavo karameliziranega sloja slaščic.
Npr. ko izdelate npr. pečen čokoladni sufle v pečici, ga lahko pred postrežbo prekrijete s plastjo navadnega, kristalnega sladkorja. S pomočjo brenerja (oziroma gorilnika), pa lahko ta sloj kristalnega sladkorja s plamenom “raztopite” in spremenite v kristalizirano strjeno površino.
Tako pripravljena slaščica bi zagotovo očarala vsakogar.
Upamo, da vam je bil naš seznam pripomočkov za peko všeč. Dopuščamo pa možnost, da smo na kaj pozabili, vendar menimo, da z zgornjimi pripomočki lahko ustvarite številne odlične slaščice za vaše goste.
Preberite še: Naravna barvila za živila v gostinstvu